Papoušek horský (kouřový)
Výskyt
Austrálie
Velikost
Přibližně 37 až 42 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Rozdíl mezi oběma pohlavími je dobře patrný v barvě.
Samečkové jsou převážně žlutí, kdežto samičky mají spíše zelenavou barvu. Červené skvrny na křídlech jsou u samčích jedinců výraznější a kromě toho mají samečkové tmavý ocas.
Povaha
Obecně se tito ptáci snášejí s ostatními druhy. V prostorné voliéře je dokonce můžeme chovat i s menšími ptačími druhy. Mezi sebou však tito ptáci nejsou vždy úplně snášenliví. Je proto lepší mít ve voliéře pouze jeden pár tohoto druhu.
Chovatelské zařízení
Papoušci kouřoví rádi poletují z větvě na větev, a proto musí být voliéra delší než vyšší a rozhodně velice prostorná. Do klece tito ptáci nepatří, což se týká ta ke příliš malých pokojových voliér nebo voliér, které jsou vyšší než delší. Šířka není tak důležitá, stačí jeden metr - je hlavně důležité, aby mohli ptáci na délku roztáhnout křídla. Drátěné pletivo musí být velice pevné.
Klimatické podmínky
Papoušci kouřoví jsou odolní ptáci, kteří v zimě nepotřebují temperovaný vnitřní úkryt. Krytý přístřešek proti větru, mrazu a vlhku je však nutný.
Potrava
Těmto ptákům dáváme jako základ směs semen pro střední papoušky. Kromě toho jim také chutná občas trochu ovoce a vaječné směsi, ale také med, naklíčená semena a malá množství hmyzu. Přirozeně musí papoušci kouřoví mít vždy k dispozici grit a písek na trávení, kterými se mohou podle potřeby zásobit. Abychom uspokojili jejich potřebu klování, dáváme ptákům pravidelně čerstvé vrbové větvičky a nestříkané větvičky ovocných stromů.
Denní činnost
Papoušek kouřový je celkem klidný pták, který se pohybuje ve všech patrech voliéry. Také ho lze často spatřit u dna voliéry, kde si částečně hledá potravu. Velice rád okusuje nejrozličnější materiály.
Hnízdění
Tyto ptáky je nejlepší nechat zahnízdit ve speciální, pro ně zařízené voliéře. Pokud si pořídíme více mladých ptáků, mohou se ptáci spárovat spontánně, a to zvyšuje úspěšnost hnízdění. Budka o průměru asi 35 centimetrů o výšce asi 60 centimetrů je nejvhodnější, ale papoušci zahnízdí i ve větších budkách. Vletový otvor má mít průměr 7 až 8 centimetrů. Papoušek si nesplétá žádné hnízdo, na dno můžeme proto položit vlhkou rašelinu. Samička snáší asi 3 až 6 vajec a za 21 dnů se z nich vyklubou mláďata. Samička se vůbec nezvedá ze snůšky - v tomto období ji krmí sameček. Mláďata jsou krmena oběma rodiči. V celém období hnízdění dáváme ptákům vedle normální potravy několikrát denně také vaječnou směs, kterou rádi krmí svá mláďata. Ta vylétají z budky asi ve stáří pěti týdnů. Všechna mláďata mají ze začátku stejné zbarvení a nejvíce se podobají matce. Teprve asi po roce a půl se plně vybarví, ale trvá ještě dalšího půl roku, než je můžeme nechat zahnízdit.